Francia hagymaleves recept
Mennyiség Előkészítés
4személyre 5perc
Sütés/főzés
50perc
Mennyiség Előkészítés
4személyre 5perc
Sütés/főzés
50perc
Hozzávalók
Tetejére:
  • 15-20dkg kenyér
  • 15-20dkg sajterősebb ízű pl. Gruyére
Elkészítés
  1. Vágd a hagymát kb. fél cm-es karikákra.
  2. Egy lábasban olvaszd fel a vajat az olajon, és tedd bele a hagymát. Adj hozzá kb. 1 tk. sót, és lassú tűzön, fedő nélkül, időnként megkeverve párold 25 percig. Készülj, mert már ekkor isteni illat fogja átjárni a konyhádat! A lassan karamellizálódó hagyma és vaj illata leírhatatlanul finom.
    Ez francia étel, az evés és az étel szeretetéről szól. Vaj. Nem olaj (csak egy kevés, hogy ne égjen oda), nem margarin. Vaj. Tehéntejből készült, ízletes, finom, máshoz nem hasonlítható vaj.
  3. Amikor 25 perc után a hagyma már szépen megkaramellizálódott, adj hozzá egy evőkanál lisztet. Keverd el, tedd bele a kakukkfüvet, és hagyd pirulni közepes lángon a lisztet kb. 1-2 percig.
  4. Öntsd fel a száraz fehérborral, és keverd meg, hogy a lábas aljára leragadt ízek is mind feloldódjanak. Hagyd 3-4 percig főni, amíg az alkohol elpárolódik, és a liszttől a hagymaleves besűrűsödik.
    Még egy tévhitet szeretnék eloszlatni – a főzéshez használandó silány borról. Az igazság az, hogy minél jobb minőségű bort használsz, annál finomabb lesz a végén a francia hagymaleves. Sőt, akár pezsgő is használható, a képeken én pl. azzal öntöttem fel.
  5. Öntsd föl az alaplével, sózd ízlés és az alaplé sóssága szerint, illetve borsozd. Fedő alatt, lassú tűzön párold 20 percig.
  6. Az eredmény selymesen lágy, de mégis rendkívül karakteres ízű francia hagymaleves. Akár azonnal tálalhatod, vagy lásd még a tálalásnál írt tippeket.
Megjegyzés

Francia hagymaleves tálalása

Mivel ez egy egyszerű, a családoknál is gyakran az asztalra kerülő leves, nem muszáj bonyolítani. Ha kész, tányérba kiszedve azonnal fogyasztható. Az íze így is remek lesz, és biztos vagyok benne, hogy te is azt fogod tervezni, hogy mikor főzöl legközelebb!

Ha viszont van kedved megadni a módját, akkor pirított sajtos fehérkenyérrel még finomabb és még kiadósabb. Ezt is kétféleképpen lehet elkészíteni, bemutatom mind a kettőt.

Gratinee doignons

  • Ha van otthon hőálló edényed, és igazán szeretnéd megadni a módját, akkor szedd ki a hőálló tálakba a levest. Tányéronként 2 kisebb (pl. bagett) vagy 1 normál szelet kenyeret piríts meg. Aztán tedd a kenyérszeleteket a tálak tetejére, és jó bőven szórd meg reszelt sajttal. Tedd be sütőbe a grill alá, és néhány perc alatt süsd rá a sajtot.
  • Ha nincs hőálló edényed, akkor ugyanúgy pirítsd meg a kenyereket, tedd egy tepsire őket, szórd meg sajttal és olvaszd meg a sajtot a grill alatt. Ha kész, akkor szedd tányérba a hagymalevest, és tedd rá a sajttal olvasztott kenyérszeleteket.

Bármelyik verziót is választod, az eredmény felejthetetlen és tökéletes lesz. A kenyér alja megszívja magát a leves ezernyi ízével, a teteje ropogós marad, ráadásul az ízletes olvadt sajt tökéletesen megy a hagymaleveshez. Mindenképp erősebb ízű sajtot válassz, legjobb a Guyére, de ha az nincs, akkor pl. Emmentáli vagy Cheddar is megteszi.
Jó étvágyat!